Sallanma söz konusu

bahadir74Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
bahadir74Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Eylül 2006 03:00
  Sevgili akvaristler gereksiz yere konu açmayayım diye uzun süre bekledim ama akvaryumumda bir değişiklik olamadı;benim sorunum akvaryumumdaki bazı balıklar olduğu yerde sabit bir şekilde sağ sola doğru sallanıyorlar.
  İlk önce nitrat veya amonyaktan şüphelenip düzenli olarak %30 su değişimi yapıp yem diyeti uyguladım, sonuç negatif.
  Kabız olabilirler dedim,haşlanmış ıspanak ve mağrul koydum gene sonuç negatif.Balıklarda stress haricinde hiçbir bir problem yok, extra olarakta bazen yere sürtünüyorlar oda benim için normal olan nitrat seviyesinden kaynaklandığını düşündüğüm bir hadise.
  Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum..

Saygılar,sevgiler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 15 Eylül 2006 03:17

Yüzgeçleri kapalı sağa sola sallanıyorlarsa, bakteriyel bir durum söz konusu olabilir. Tedavide Sera Baktopur ile Baktopur Direct'i beraber kullanmak gerekiyor.

Sürtünmenin ise normalde olmaması gerekir. Balık sayınız fazla değilse ve aşırı yemleme yapmıyorsanız, düzenli yapılan su değişimleriyle birlikte nitratın fazla olmaması gerekir. Düzenli değişime bir 10 gün kadar günaşırı olarak devam ettiniz mi? Etmediyseniz balıklar ayrı yerde tedavi olurken ana tankta bunu denemeli, sonuç alamazsanız dış parazitten şüphelenmelisiniz bana göre...  

bahadir74Çevrim Dışı

Özel Üye
bahadir74Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Eylül 2006 13:22
  Gülay hanım dediğiniz gibi su değşimlerini gün aşırı değil,haftada 3 kez uyguladım balık sayıma gelince, akvaryumum 240hl içinde toplam 8 yetişkin balık var.

Ek olarak bu sabah kalktığımda balıkların deli bir şekilde kendilerini sürtücek bir obje aradıklarını gördüm ve zaman zaman kasılıyorlardı. 

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Eylül 2006 20:16
Balık-su hacmi olan 30lt/balık iyi görünüyor... "10 gün kadar deneyin" derken, aşırı nitrat birikiminde nitratı en uygun değere çekebilmek için birkaç kez düzenli su değişimi yapmak gerek manasında söyledim. Bu süre esnasında balıklarda rahatlama yani sürtünmenin azalarak yokolması gerekir. Sizdekilerde tam tersine sürtünmede artış olması bana dış paraziti düşündürüyor. Tedavide Sera Mycopur ile Sera Ectopur'u birlikte kullanabilirsiniz. Kolay gelsin!

bahadir74Çevrim Dışı

Özel Üye
bahadir74Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2006 00:26
   Gülay hanım merhaba, dış parazit için sera bactopur iyilesştirici olabilirmi?
   Soruyu sorma sebebim ise şu an elimde mevcut olmakla beraber, mycopur ve ectapur alıcak paramın olmaması.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2006 00:31
Bahadır umarım bu hastalık yunuslarında değildir.Yoksa üzülürüm valla. Bilgim olsa paylaşıcam ama başıma böyle birşey gelmediği için bilmiyorum.Yine de senin için biraz araştırırım.Bilgi bulabilirsem aktarırım buraya.Kolay gelsin. Balik Yemi2006-9-18 0:31:46

muratyuceÇevrim Dışı

İl: Ankara
muratyuceÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 12:16

Bahadır Bey ;

Bu olayla defalarca karşılaştım.Parazit malesef...Sera bactopur kullanmanız gerekiyor.5 günlük zaman zarfı içerisinde bactopur kullandıktan sonra bir değişim olmazsa Gülay Hanımın söylediği gibi Bactopur direct ile birlikte kullanınız.Umarım sorun biran önce çözülür.

Saygılar